Staff Members

 

Mr A .Van Der Horn Mr T.J.Bruinders
Deputy Principal Principal

 

 

 

 

 

-Mathematics
Mr N. Gamieldien  

-Natural Sciences

-Life Sciences

-Grade Leader: 10

-Grade 9 subject choices

Mrs W.Riley  

-Natural  Sciences

-Life Sciences

-Homeroom: 11B

-Cross- Country Coordinator

Mrs R. Badroodien  

- Afrikaans First Additional Language

(Grade 8)

-Design and Technology

 

Mr H. Griffin  

-English Home Language

-Homeroom: 10M

-High School Jam Society

-Prefect Committee(Head of Sports and Culture)

 

Ms T.A. Masters  

-Music

-Creative Arts

-Choir Directress

 

Ms S. Jacobs  

-Librarian

- Afrikaans First Additional Language

-Cape Argus Quizz

Ms P.Cupido  

-English Home Language

-Homeroom: 11A

-RCL Chairperson

-Founder's Day Committee Coordinator

Mrs A .Titus  

-Afrikaans First Additional Language

- Homeroom: 10N

 

Ms B .Nel  

-Head of Department (Physical Sciences)

-Physical  Sciences

-Natural Sciences

-Grade Leader: 8

Ms S.Heneke  

-Mathematics and Mathematical Literacy

-Mathematics and Physics Olympiad

-Cricket Coach

Mr F.S.Wentzel  

- Mathematics

 

Ms R.Haywood  

-Physical Science

-Mathematics

-Natural Science

-English Home Language

Mr R. Pickrill  

-Head of Department

-Afrikaans First Additional Language

-Homeroom: 10P

-Rugby Coach

Mr B .Paulse  

-English Home Language

-Life Orientation

-Homeroom: 10J

-Cross-Country

-Website administrator (Co- Head)

Prefect Committee( Head of Media and PR)

Mr J. Matthews  

-Deputy Principal (Discipline Head for Grades 8-9)

-Life Sciences

 

Mr A .Van Der Horn  

-Visual Art

-Arts and Culture

- Life Orientation

-Photography society

-Homeroom: 11D

Mr S. Davids  

-Head of Department

-History

-Grade Leader: 11

-Cross- Country

-Utopian Society

Mrs D.Mackay  

-Head of Department

-Mathematics

-AP Mathematics

 

Mr R.Jugmohan  

-Design & Technology

-LAN Administrator

Mr M.F. Kariem  

-English Home Language

--Homeroom: 11L

-Speech and Elocution coach

-Founder's Day Committee Coordinator

Ms A.Lalla  

-German (Grades  8-12)

-Homeroom: 9Z

 

Ms C.Zulu  

-Head of Department

-Life Orientation

-English Home Language

-Grade Leader: 9

-Utopian Society

Mrs L.Louther  

-Social Sciences

-EMS

-Homeroom:8D

-Cape Argus Quizz

-Cape Times Quizz

Ms R .Downes  

-Physical Sciences (Part-time)

- Grades 10-12

Ms F .Mullajee  

-Afrikaans First Additional Language

-Homeroom: 12P

Mr W .Phillipus  
   

-Secretary

-Administrator

 

Mrs J.Coetzee  

- Administrator

-Secretary

Mr R. Isaac  

 

 

 

-Music

-Creative Arts

-School choir

-Homeroom: 8J

 

Mr JP. Gabriels  

-Accounting

-EMS

-Homeroom: 9B

-Netball Coordinator

 

Mrs L. Bresler  

-Life Sciences

Natural Sciences

-Homeroom: 11T

-High School Jam liason

-Prefect Committee(Co- Head of Academics)

- Catering

Ms L. Thomas  

-Head of Department

-Natural and Life Sciences

-Homeroom: 9S

Mrs J. Schroeder  

-Life Orientation

-Physical Training

-Homeroom: 8M

-Soccer Head

-Sports Head

Mr A. Antonels  

-History

-Life Orientation 

-Homeroom: 10T

- Prefect Committee(Co- Head of Academic)

Ms C. Titus  

-Mathematics

-Homeroom: 12H

Mrs S. Hassan  

- Mathematics

-AP Mathematics

Mr M. Sommers  

- Life Orientation

-Physical Education

- Homeroom: 8L

Ms N. Le Thea  

- Mathematics

- AP Mathematics

- Homeroom: 9J

Mr C.Jacobs  
-Support Staff
Mrs Bowers