Staff Members

WORK IN PROGRESS

 

 

     
Mr A .Van Der Horn Mr T.J. Bruinders Mr D.R. Niekerk

Deputy Principal

-Head of GET Discipline

-IQMS Co-ordinator

-Natural and Life Sciences

-Daily times

Principal

Deputy Principal

-Head of FET discipline

-Assessment Co-ordinator

-Supervision

-History

 

 

 

 

 

Mrs L. Arendse

-Head of English

-Head of Printing Team

-Grade 9 Leader

Mrs L. Louther

-Head of Life Orientation/ Visual Arts and Music

-Grade 12 Camp Co-ordinator

-Grade 8 Leader

Mr . Jugmohan

-Head of Mathematics/ Mathematics Literacy

-Homeroom: 10J

-AP Mathematics

Ms S. Heneke

- Head of Physical Sciences and Design Technology

-Grade 10 Leader

-Natural Sciences

Mrs D. Mackay

-Head of History

- Utopian Society

- Catering

-Grade 12 Leader

Ms J. Schroeder

- LAH for Life Sciences and Natural Sciences

-Homeroom: 10S

- Blood Transfusion Co-ordinator

Mr B. Paulse

-Head of Additional Languages

-Afrikaans FAL

-German SAL

-IsiXhosa SAL

-Homeroom: 11P

Mrs R. Ganie

-LAH Accounting and EMS

-Welfare Society

-Accounting Olympiad

-Homeroom: 12G

Ms A. Titus

-English Home Language

-RCL Co-ordinator

- Grade 12 Valedictory Committee

-Founder's Day Committee

-Homeroom: 12A

Ms A. Lalla

English Home Language

-Speech and Elocution coach

-Grade 12 Valedictory Committee

-Founder's Day Committee

-Homeroom: 12L

Mr J. Matthews

-English Home Language

-Life Orientation

-Prefect Committee

-Co- Head of Website

-Homeroom: 11J

- Cross-country Coach

-Mini World Committee

Ms T.A. Masters

-English Home Language

-Prefect Committee

-Grade 12 Awards and Certificates

-Homeroom: 11M

-Mini world Committee

Ms A.Cogell

-English Home Language

-History

Ms J. Van Rensburg

- English Home Language

-Librarian

Mrs L. Bresler

-Accounting

-EMS

-Netball Coach

-Head of Sport

-Homeroom:10B

Mr L. Matomela

-Creative Arts

-IsiXhosa HL

-Life Orientation

-Homeroom: 8M

-Textbook Head

-Soccer Coach

   
Mr W. Phillipus - Afrikaans FAL
Ms B.Nel

-Afrikaans FAL

-Homeroom: 11N

Ms B. Esau

-Afrikaans FAL

-Floral decor

-Homeroom: 9E

Ms C. Fredericks

-Afrikaans FAL

-Homeroom: 8P

Ms H. Bester -German SAL
Mrs W.Riley

-Life Sciences

-Natural Sciences

-Subject Choice Head

-Cross-country

-Grade 11 Leader

Ms L. Thomas

-Life Sciences

-Natural Sciences

-Homeroom:12T

Dr C. Frantz-Swile

-Life Sciences

-Natural Sciences

Mr R. Pickerill

-Physical Sciences

-Natural Sciences

-English Home Language

Mrs F. Mullajee

-Physical Sciences

-Natural Sciences

Mrs S. Hassen

-Mathematics

-Homeroom: 11H

Mr F.S. Wentzel

-Mathematics and Mathematical Literacy

-Mathematics Olympiad

-Cricket Coach

-Soccer Coach

Mr R. Mackay

-Mathematics

-Homeroom:11R

Ms B.Adonis

-Mathematics

-Homeroom:10A

Mrs N. Gasant

-Mathematics

-Life Orientation

-Homeroom: 8G

Ms R. Hayward

-Mathematics

-Homeroom:9G

Mr R.Green

-Geography

-Photographic Society

-Environmental Society

-Homeroom:10G

Mrs Y. Moolagee

-Geography

-Homeroom:8Y

Ms C.Titus

-History

-Life Orientation

-Creative Arts

-Prefect Committee

-Homeroom:9T

- Girls' Soccer Coach

-Mini world Committee

Ms . Downes

-History

-EMS

-Homeroom:9D

Mr M. Antonels

-Life Orientation

-Physical Education (Head)

-Sports Head

- Soccer and Cricket Coach

-Homeroom:9A

Ms D. Granger

-Life Orientation

-Physical Education

-Homeroom: 8D

Mr F. Karriem

-Design and Technology

-LAN administrator

 

Mr R. Adhikari -Design and Technology
Mr S. Davids

-Visual Art

-Life Orientation

-Photographic Society

-Homeroom: 12D

Mr D.Staak

-Music

-Creative Arts

Support Staff

Mrs Bowers

Mrs Kritzsinger

Mr Isaac (Admin)

Ms Saunders (Bursar)

Mr Van Bridges

Mr Naidoo

Mr Goss